Winners 2019Young Plumber of the Year

2019 WINNERS

 2019 NATIONAL WINNER:

Andrew Bright, Warwick Kirwan Plumbing & Gas, Rangiora - Canterbury/West Coast Region

 

andrew headshot   andrew employer rob

 

FIRST RUNNER-UP:

Alex Hyland, Steve Wolter Plumbing Ltd, Gisborne - BOP/Central Plateau Region

 Alex headshot   alex hyland

 

SECOND RUNNER-UP:

Roy Bates, Taumarunui Plumbing Ltd, Taumarunui - BOP/Central Plateau Region

 

 roy headshot   roy

REGIONAL WINNERS

CONGRATULATIONS to the following Regional Winners who will now go on to represent their region at the National Final!

 

Name Employer Region
Josh Beech Tilyard Plumbing Auckland Metro
Valentino Eyer Rogers & Rogers Plumbing Ltd Northern
Alex Hyland Steve Wolter Plumbing Ltd BOP/Central Plateau
Thomas Carley Carley Plumbing & Gas Ltd Waikato/Taranaki
Josh Harvey L B White Ltd Wellington/Marlborough
Brett Trilford Easyflow Plumbing & Drainage Lower North Island
Andrew Bright Warwick Kirwan Plumbing Ltd Canterbury/West Coast
Adam de Pass Jackson Plumbing Ltd Southern
Donovan Isted Foleys Wildcard
Roy Bates Taumarunui Plumbing Wildcard

BRANCH WINNERS

CONGRATULATIONS to the following Branch Winners who will now go on to represent their branch at the Regionals. 

 

Contestant              Company Branch Region Regional Location Regional Date
Henry Minogue Auckland Plumbing & Gasfitting Ltd Grey Lynn Auckland Metro Manukau Branch 31st July 2019
Ben McCrystal Auckland Plumbers Group Ltd Mt Wellington  Auckland Metro Manukau Branch 31st July 2019
Josh Beech Tilyard Plumbing Ltd Manukau Auckland Metro Manukau Branch 31st July 2019
Taine Thompson Swift-Fix Plumbing Ltd Takanini Auckland Metro Manukau Branch 31st July 2019
Joey Naea Tilyard Plumbing Ltd Pukekohe Auckland Metro Manukau Branch 31st July 2019
Valentino Eyer Rogers & Rogers Ltd Kaitaia Northern North Shore Branch 1st August 2019
Hamish Lucas G D Plumbing Services Ltd Whangarei Northern North Shore Branch 1st August 2019
Mitchell Snep Snep Plumbing Ltd Silverdale Northern North Shore Branch 1st August 2019
Alex Muir Diverse Plumbing Ltd North Shore Northern North Shore Branch 1st August 2019
Patrick Sweeny        Heron Plumbing Ltd Henderson Northern North Shore Branch 1st August 2019
Carlos Donell- Brown   Campbell Plumbing & Gasfitting Ltd New Lynn Northern North Shore Branch 1st August 2019
           
Tim Coxhead Plumbing Works Ltd Tauranga BOP/Central Tauranga Branch 7th August 2019
Haven Bellamy Bell Plumbing Ltd Mt Maunganui BOP/Central Tauranga Branch 7th August 2019
Sam Cole Tauranga Hardware and Plumbing Ltd Papamoa BOP/Central Tauranga Branch 7th August 2019
Ben Howie The Lewis Plumbing Co Ltd Rotorua BOP/Central Tauranga Branch 7th August 2019
Jono Whitham  Flow Plumbing Ltd Whakatane BOP/Central Tauranga Branch 7th August 2019
Shayne Bates Taumaranui Plumbing Ltd Taupo BOP/Central Tauranga Branch 7th August 2019
Alex Hyland Steve Wolter Plumbing Ltd Gisborne BOP/Central Tauranga Branch 7th August 2019
           
Liam Pascoe Plumbing & Gas Works Ltd Hamilton Waikato/Taranaki Hamilton Branch 8th August 2019
Ryan Julian Plumbing & Gas Works Ltd Te Rapa Waikato/Taranaki Hamilton Branch 8th August 2019
Brayden Malloy Brokenshire & Ross Services Ltd Thames Waikato/Taranaki Hamilton Branch 8th August 2019
Brent Ramage Steenson Plumbing Ltd Te Awamutu Waikato/Taranaki Hamilton Branch 8th August 2019
Thomas Carley Carley Plumbing & Gas Ltd New Plymouth Waikato/Taranaki Hamilton Branch 8th August 2019
           
Jason Gamble Tricklebanks 2016 Ltd Palmerston North Lower North Island Palmerston North Branch 13th August 2019
Caleb Bean G&M Warwick Plumbing Ltd Levin Lower North Island Palmerston North Branch 13th August 2019
Brett Trilford Easyflow Plumbing & Drainage  Paraparaumu Lower North Island Palmerston North Branch 13th August 2019
Jacob Koskela Verharrt & Laffey Plumbing Ltd Masterton Lower North Island Palmerston North Branch 13th August 2019
Moses Riley Hawkes Bay Construction Company Napier Lower North Island Palmerston North Branch 13th August 2019
Ben Stanley East Coast Plumbing & Gas Ltd Hastings Lower North Island Palmerston North Branch 13th August 2019
           
Andrew Fearnley Watersmith Plumbing & Gasfitting Porirua Wellington/Marlborough Lower Hutt Branch 14th August 2019
Nick Sillars Straight Flush Plumbing Ltd Wellington Wellington/Marlborough Lower Hutt Branch 14th August 2019
Paddy Howard Hutt Gas & Plumbing Ltd Upper Hutt Wellington/Marlborough Lower Hutt Branch 14th August 2019
Nikita Ward Hutt Gas & Plumbing Ltd Lower Hutt Wellington/Marlborough Lower Hutt Branch 14th August 2019
Dan McDonald Tim Miller Plumbing Ltd Nelson Wellington/Marlborough Lower Hutt Branch 14th August 2019
David Foster Morgan Plumbing Ltd Blenheim Wellington/Marlborough Lower Hutt Branch 14th August 2019
           
Alec Whitmore Jeff Evans Plumbing Ltd Greymouth Canterbury/Westcoast Christchurch Branch 21st August 2019
Andrew Bright Warwick Kirwan Plumbing Ltd Rangiora Canterbury/Westcoast Christchurch Branch 21st August 2019
Glendon Garthwaite Universal Plumbing Christchurch Canterbury/Westcoast Christchurch Branch 21st August 2019
Dan McCann Layne Watson Plumbing Ltd Papanui Canterbury/Westcoast Christchurch Branch 21st August 2019
Haydn King Seascape Services Hornby Canterbury/Westcoast Christchurch Branch 21st August 2019
Ryan Jamison Ashburton Plumbing Services Ltd Ashburton Canterbury/Westcoast Christchurch Branch 21st August 2019
           
Brad Hopkinson Menzies Group Timaru Southern Queenstown Branch 28th August 2019
Akida Shimamoto HiFlo Plumbing Ltd Oamaru Southern  Queenstown Branch 28th August 2019 
Donovan Isted  Foley Plumbers Ltd Dunedn Southern Queenstown Branch  28th August 2019
Rohan Mahon Rohan Mahon Plumbing & Drainlaying Invercargill Southern Queenstown Branch  28th August 2019
Georgina Middleton Mays Plumbing Ltd Cromwell Southern Queenstown Branch 28th August 2019
Blayne Wegener  McIvor Plumbers & Gasfitters Wanaka  Wanaka Southern Queenstown Branch  28th August 2019
Craig Thwaites Arrowtown Plumbing Ltd Queenstown Southern Queenstown Branch  28th August 2019
           

 

REGIONAL WILD CARDS

CONGRATULATIONS to the following WILD CARD recipients who will now go on to represent their branch at the Regionals. 

 

Contestant Company Branch Regional Event Location Held Date
Hayden Dalton Water Works 2004 Ltd Grey Lynn Auckland Metro Manukau Branch 31st July 2019
Jono Shelton Water Works 2004 Ltd Grey Lynn Auckland Metro Manukau Branch 31st July 2019
Hunter Turner J & J Plumbing Ltd Mt Wellington Auckland Metro Manukau Branch 31st July 2019
Samuel Sonneveld Green Plumbing & Heating Ltd Takanini Auckland Metro Manukau Branch 31st July 2019
Thomas Gardner Clendon Plumbing Manukau Auckland Metro  Manukau Branch 31st July 2019
           
Jordan Soons Fixed Price Ltd North Shore Northern North Shore Branch 1st August 2019
Stephen Rendale Quix Auckland Ltd North Shore Northern North Shore Branch 1st August 2019
Hamish Jeffries R L Jeffries Plumbing Ltd Henderson Northern North Shore Branch 1st August 2019
Luke Nagle Fixed Price Ltd North Shore Northern North Shore Branch 1st August 2019
Jamie Ando H2flo Ltd Silverdale Northern North Shore Branch 1st August 2019
           
Jarrod MacLean Tauranga Hardware & Plumbing Ltd Tauranga BOP/Central Tauranga Branch  7th August 2019
Sam Baker BOP Plumbing & Gas Ltd Rotorua BOP/Central Tauranga Branch  7th August 2019
Riley Harrison HARRCO Gisborne BOP/Central Tauranga Branch  7th August 2019
           
Nathan Alexander Climate New Plymouth Waikato/Taranaki Hamilton Branch 8th August 2019
Cory CF Reese Te Rapa Waikato/Taranaki Hamilton Branch 8th August 2019
Jatinder Sidhu Alba Plumbing NZ Ltd Hamilton Waikato/Taranaki Hamilton Branch 8th August 2019
Malone Harris FB Hall & Co Ltd Hamilton Waikato/Taranaki Hamilton Branch 8th August 2019
Logan Dinsmuir Hamilton Plumbing Co Ltd Hamilton Waikato/Taranaki Hamilton Branch 8th August 2019
           
Kevin Pretorious Abba Contracting Levin Lower Nth Island Palmerston North Branch 13th August 2019
Tim Kershaw Semtex Plumbing Palmerston North Lower Nth Island Palmerston North Branch 13th August 2019
Ant Smith Andy Magee Plumbing Ltd Paraparaumu Lower Nth Island Palmerston North Branch 13th August 2019
Rory McGrath Rob McEwan Plumbing Ltd Paraparaumu Lower Nth Island Palmerston North Branch 13th August 2019
           
Harry Pace Grant Plumbing Ltd Lower Hutt Wellington/Marlborough Lower Hutt Branch 14th August 2019
Alistair May Plumbing Express Limited Wellington Wellington/Marlborough Lower Hutt Branch 14th August 2019
Aiden Greigan Plumbing Express Limited Wellington Wellington/Marlborough Lower Hutt Branch 14th August 2019
Josh Harvey Plumbing Express Limited Wellington  Wellington/Marlborough Lower Hutt Branch 14th August 2019
           
Jon Baker Stocker Solutions  Ashburton Canterbury/West Coast Christchurch Branch 21st August 2019
Matthew Neale Whitehead Plumbing & Gas Christchurch Canterbury/West Coast Christchurch Branch 21st August 2019
           
Veronika Kreitner Guy Plumbing Wanaka Southern Queenstown Branch 28th August 2019
Ben Clifford McIvor Plumbing Wanaka Southern Queenstown Branch 28th August 2019
Dave Garland Gas & Water Ltd Dunedin Southern Queenstown Branch 28th August 2019
Adam de Pass Jackson Plumbiing Ltd Invercargill Southern Queenstown Branch 28th August 2019